SlovenskýEnglish

Koniec ''ružových vodičákov''

 08.12.2023

NEZABUDNITE, "RUŽOVÉ" VODIČÁKY PLATIA UŽ LEN DO KONCA MESIACA!!

Pripomíname vodičom, ktorým boli vodičské preukazy vydané v termíne od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004, aby nezabudli, že takýmto preukazom končí 31. decembra 2023 platnosť. Ich držiteľom preto odporúčame, aby ich výmenu neodkladali na neskôr.

Aktuálne evidujeme 168 314 vodičských preukazov, ktorých platnosť končí v tomto roku. Ministerstvo vnútra už viac ako rok upozorňuje na potrebu výmeny starého typu vodičského preukazu za nový a už dlhodobo každý mesiac v tomto roku konštatujeme v priemere dvojnásobný nárast žiadostí o vydanie vodičského preukazu proti rovnakému obdobiu minulého roka.

Za posledné dva mesiace však záujem o vydanie vodičského preukazu stúpol enormne. Kým v druhom októbrovom týždni roku 2022 žiadalo o vodičské preukazy 5 372 osôb, v rovnakom týždni tohto roka to bolo až 14 184 osôb. To predstavuje nárast o viac ako 160 percent. V treťom týždni októbra 2023 sme zaznamenali 13 637 žiadostí o vydanie vodičského preukazu.

Predpokladáme, že nie všetci držitelia „ružových“ vodičákov pristúpia k ich výmene, keďže mnohí z dôvodu veku už šoférovať neplánujú.

AKO SI VYBAVÍTE NOVÝ VODIČÁK?

Za jazdu s neplatným vodičským preukazom vám polícia môže uložiť pokutu 50 eur v blokovom konaní, v správnom konaní budete musieť uhradiť až 100 eur. Neplatný vodičák vám v každom prípade odoberú.

O nový vodičský preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov. Starý vodičský preukaz treba odovzdať na pracovisku Policajného zboru, kde vodič požiadal o nový, najneskôr v čase vydania nového dokladu.

Žiadosť o výmenu vodičského preukazu do 30 dní je spoplatnená správnym poplatkom 6,50 eura. Na výslovnú žiadosť poplatníka je možné vyhotoviť vodičský preukaz urýchlene do 2 pracovných dní. Správny poplatok je vtedy štvornásobný, teda 26 eur.

Osoba staršia ako 65 rokov žiadajúca o výmenu vodičského preukazu v štandardnej 30-dňovej lehote je od poplatku oslobodená. V zrýchlenom konaní do 2 dní však takisto uhrádza poplatok 26 eur.

 


Zoznam aktualít: